0
Fotograafia Photography

Miks ei peaks välja jagama RAW-faile

Teil on töötav fotoäri. Te tegelete fotografeerimisega igapäevaselt, samuti täiendate end erialaselt – käite koolitustel, praktiseerite ning harjutate kätt pilditöötluses. Teil on kujunenud juba kindel klientuur, kes on rahul teie stiili ja loominguga ning kes käivad teie juures regulaarselt, tellivad teid pildistama koju või üritustele.

Ühel ilusal päeval olete kutsutud jäädvustama oma armsate klientide tähtsündmust. Kõik on tore – vaevate pead, kuidas kõik sujuvalt läheks, panete paika plaani ja haarate kaasa varustuse. Pildistamine läks hästi, veedate tunde, vahel ka päevi, materjale töödeldes. Sest suur osa tööst – see õige põhitöö – toimub enne ja pärast tegelikku fotosessiooni. Lõpuks olete tulemusega rahul ja on aeg fotod kliendile üle anda. Klient aga teatab, et ta sooviks lisaks .JPG failidele ka töötlemata pilte ehk .RAW faile. Arvan, et sellele küsimusele peaks vastama eitavalt ja seda üldsegi mitte kadedusest. Selleks on mitmeid põhjuseid.

Kas keegi on ostnud autorilt raamatut, mis pole veel lõpuni valmis kirjutatud või maali mida kunstnik pole lõpetanud? Ütleme, et soovite tellida pagarilt sünnipäevaks torti. Te valite pagari tema silmapaistvate ja maitsvate küpsetiste pärast, kuna ei soovi saada toodet eraldi koostisosadena, vastasel korral võiks ju kodus ise tordi valmis meisterdada.

Sama on ka fotograafiaga – see on looming, fotograafi intellektuaalne omand, mida tuleb kaitsta. Klient on teid palganud teie loomingu pärast ja piltide töötlemine on osa kogu sellest protsessist. Oleks äärmiselt kurb, kui kuskil hakkaksid ringlema teie tehtud töötlemata fotod, mis võiksid teie head mainet kahjustada. Või veel hullem – kuskil leviksid teie nimega oskamatult töödeldud pildid või teenib keegi teie piltidega omavoliliselt raha. Fotograaf näeb määratu suurt vaeva oma reputatsiooni ja brändi kujundamisel. Toorete töötlemata piltide jagamine võib tuua ärile kirjeldamatut kahju. Iga fotosessiooniga soovib fotograaf anda endast maksimumi, RAW-failid on lihvimata teemantid, mis peaksid jääma peidetuks. Kui klient soovib toorfaile seetõttu, et kardab parematest fotodest ilma jääda, siis teie ülesanne on talle kinnitada, et saate tööga hakkama ning toimetate temani kõige kvaliteetsemad fotod. Professionaalsel fotograafil on kogemused ja oskused, et klient jääks igal juhul rahule.

Tavaline klient ei tea, mis on .RAW fail. See ei ole sama, mis töötlemata .JPG. RAW-faili avamiseks on vaja juba eraldi tarkvara. Need failid sisaldavad kogu vajalikku infot juba eos, et pilte hiljem siluda ja editeerida. Kusjuures .RAW ei väljenda seda, mida “silm näeb”. Sinul kui fotograafil on parimad oskused ja vahendid, et sellest failist maksimum välja võluda. Mul on juhus, kus klient soovis pildistamise vältel näha minu kaamera ekraanilt tulemusi. Rumal olin, et näitasin, sest kliendi näost oli kohe näha, et ta ei ole rahul. Samas ma teadsin, et saan need ebatäiuslikud kaadrid (vale white balance, ala- ja ülesäri jne) hiljem arvutis kenasti korda teha.

Kui klient soovib ise pilte editeerida, siis ei ole mõtet fotograafi palgata, sest makstakse ju ikkagi oskuste, talendi ja stiili eest. Kui klient ei ole teiega ühel lainel siis ehk oleks tal parem leida mõni teine fotograaf, kes on tema tingimustega nõus või siis tuleb tal teha investeering oma isikliku kaamera ostuks.

You Might Also Like...

Leave a Reply

avatar